
Zopár prekvapivých a zaujímavých faktov z oblasti vedy
Pokrok vo vede je viditeľný na každom kroku a v každej činnosti, ktoré denne robíme. Vedci sa však neustále snažia náš život zlepšiť, spríjemniť a aj zachraňovať. Mnohé z vynálezov sú prelomové a prinášajú novinky do nášho bežného života, bez ktorých si ho po nejakom čase ani nevieme predstaviť.
Z posledného obdobia sú známe tieto zaujímavé objavy, ktoré sa podarilo vedcom uskutočniť.
Liek na Alzheimerovu chorobu má aj iné využitie
Zuby sú pre ľudí častokrát veľkým boľavým problémom, pretože dospelému človeku už vypadnutý zub nenarastie, ale treba ho nahradiť umelým. Tento fakt však nedal spávať vedcom a začali sa tým zaoberať. Zatiaľ však ešte nedosiahli, aby namiesto vypadnutých narástli nové, ale dokážu regenerovať tie pokazené. Tím z King’s College v Londýne použil liek tideglusib, ktorým nechal nasiaknuť vložku do zuba. Ide o biologicky rozložiteľný liek, používaný hlavne na liečbu Alzheimerovej choroby, ktorého látka v kostnej dreni zaktivizuje kmeňové bunky a tým sa zvyšujú schopnosti regenerácie zuba. Zacelenie je možné od jeho povrchu až po koreň.
Menej toxicity pri liečbe nádorov
Hovoríme o vynáleze, ktorý sa používa na „rozvoz“ účinnej látky po tele človeka. Ide o mikroprístroj z hydrogélu, ktorý sa aplikuje pod kožu a následne sa aktivuje magnetom. Podstata je v tom, že napríklad v blízkosti nádoru je takto možné v pravidelných intervaloch uvoľňovať účinnú látku s minimálnou toxicitou.
Jedálničky plné ohrozených zvierat
Dvaja vedci, Nór a Japonec, sa spojili a vypracovali mapu sveta, na ktorej sú vyznačené miesta výskytu najviac ohrozených druhov živočíchov a tiež lokality, kde ich vo veľkom množstve konzumujú ľudia. Japonsko, USA a tiež EÚ by sa mali nad touto skutočnosťou zamyslieť najviac, pretože na ich územiach sa nachádzajú oblasti s ich najvyšším úbytkom. V USA sa na jedálničkoch objavujú tie hlavne z oblastí brehov Trinidadu a Tobaga v Afrike, v Európskej únii sú zas obľúbené morské živočíchy z ostrovov z okolia Madagaskaru.