Správa o domových protimonopolných súdoch bude pravdepodobne do „prvej časti“ roku 2020
Súdna rada bude reprezentantov očakávať, že do „prvej časti“ budúceho roka bude mať „prvú časť“ budúceho roka konečnú správu o svojej sérii veľkých technologických spoločností a ich prípadom porušení protimonopolného práva.
Výbor dostal desiatky tisíc dokumentov od spoločností Facebook, Google, Amazon a Apple a očakáva, že v nadchádzajúcich týždňoch bude mať viac materiálov, uviedol novinárom David Cicilline.
„Dúfame, že náš zber dôkazov bude ukončený koncom tohto roka, začiatkom budúceho roka, s myšlienkou, že namiesto odporúčaní v prvej časti budúceho roka budeme mať konečné informácie,“ uviedol demokrat Cicilline.
Na pojednávaní uviedol pripomienky, aby prediskutoval vplyv zberu spotrebiteľských údajov veľkými technologickými platformami na hospodársku súťaž online. Na pojednávaní sa zúčastnili komisárka Federálnej obchodnej komisie Rohit Chopra, ako aj odborníci z Harvard Kennedy School a American Enterprise Institute.
Veľké množstvo spotrebiteľských údajov zozbieraných veľkými technologickými firmami im umožňuje získať konkurenčnú výhodu a predstavovať hrozbu pre hospodársku súťaž vytvorením prekážok vstupu, uviedol Chopra.
Osobné údaje posilňujú dominantné postavenie technologických spoločností, ktoré ponúkajú základné služby zadarmo, ktoré nakoniec nie sú zadarmo.
Chopra tiež uviedol, že malé pokuty a finančné pokuty nebudú stačiť na riešenie obáv týkajúcich sily veľkých technologických firiem. Dodal, že regulačné súdy sa na to budú musieť bližšie pozrieť.
Napríklad začiatkom tohto roka FTC uložila firme Facebook pokutu vo výške 5 miliárd dolárov za súkromie. Chopra hlasovala proti tomuto rozhodnutiu.
Existuje niekoľko súdov na federálnej, štátnej a kongresovej úrovni, ktorých cieľom je zistiť, či veľké technologické firmy nezákonne používajú značný vplyv na online trhu, aby poškodili súpera alebo inak porušili zákon o hospodárskej súťaži.
Tieto organizácie, ktoré sa kedysi pochválili za hnacie sily hospodárskeho rastu, čoraz viac čelia defenzíve v dôsledku nadmerného vplyvu na trh. Politici vrátane prezidenta Donalda Trumpa, spotrebiteľov, ďalších firiem a regulátorov túto moc kritizovali.