Posilnenie duševného zdravia
Tak ako sa vieme cvičením a primeranou výživou starať o naše fyzické telo, tak isto si vieme vypestovať návyky a správne prístupy k nášmu duševnému „ja“.
Základom všetkého je pozitívny prístup. Musíme sa naučiť mať správny pohľad na svet, pretože práve on ovplyvňuje naše duševné zdravie. Problémy, ktoré nám život prináša je potrebné prijímať, analyzovať a riešiť. Ak sa nám podarí úspešne preklenúť cez zložitú životnú situáciu aj vtedy sme šťastní.
Náš pozitívny pohľad na život je mimoriadne dôležitý. Nesmieme byť obeťou života, ale musíme sa naučiť byť jeho pánom. To znamená, že život musíme žiť a nielen prežívať. Aj v zložitom životnom období sa dá tento prístup uplatniť. Problémy neobídu nikoho z nás, máme iba rôzne prístupy na ich riešenie. A určite to mnohí poznáte, ak sa trápite ochorie aj Vaše telo.
Spánok, oddych a vyrovnanosť nám pomôžu
V zdravom spánku sa regeneruje organizmus vrátane mozgu a odpočinie si. Vyrovnanosť a upokojenie dosiahneme vnútorným cvičením a uvedomovaním si tejto potreby. Zároveň tým aktivujeme hormóny šťastia a cítime sa lepšie.
Deň môže byť zlý alebo dobrý. Záleží iba na nás aký ho budeme mať a čo urobíme preto, aby bol krajší.
Pri nácviku týchto postojov pomáha aj odborná literatúra a samozrejme pohyb. Večerná prechádzka alebo hodinka cvičenia nám takisto zrelaxuje organizmus.
A nemusíme sa v ťažkých a zložitých situáciach hanbiť za slzy. Plač nás takisto uvoľňuje a aj ľudová múdrosť hovorí – „vyplakať sa do krásy“. Ale nikdy sa neľutovať, postaviť sa znova na nohy a ísť s pozitívnou predstavou dopredu.
Spokojný a vyrovnaný človek si vie správne užívať život, prijímať ho a správne riadiť.
Aj o tom je dnes moderný výraz lifestyle, ktorý má pôvod v 20 rokoch minulého storočia. Pomenoval ho rakúsky psychológ týmto pojmom a v preklade znamená „spôsob akým žijeme“.
Pozitívne ovplyvniť a usmerniť ho dokáže každý z nás.