Malé jazierko – veľa práce
Ja som začínal s naozaj maličkým jazierkom. Nebolo väčšie ako pol metra štvorcového, no už po mesiaci som to poriadne oľutoval. Aj ja som si mylne myslel, že malé jazierko, rovná sa, menej starostí. Funguje to ale presne naopak. Na malom priestore a navyše s veľmi malým obsahom vody, sa bude jazierko špiniť oveľa rýchlejšie. Navyše je v ňom menej miesta na rastliny, ktoré filtrujú vodu a bohaté to nebude ani s vodnými živočíchmi. Nehovorím o rybách, ale skôr o mikroorganizmoch, ktoré vodu prečisťujú taktiež.
S jazierkami to funguje asi tak, že pokiaľ urobíte všetko správne, nebudete mať s nimi skoro žiadnu starosť. Asi ste už počuli výraz samočistiace jazierko. To funguje na takom princípe, že v podstate vytvoríte ekosystém, ktorý bude žiť vlastným životom. Zamyslite sa nad tým. Čistí niekto rieky alebo prírodné jazerá? Je v nich nejaká filtrácia? Nie, nie je, o všetko sa postará príroda sama. Aby tak však mohla urobiť aj vo vašom jazierku, musíte jej na to poskytnúť dostatok miesta.
Aby ste mali so záhradným jazierkom čo najmenej práce, nemalo by byť menšia ako dva metre štvorcové. To je veľkosť, pri ktorej môže všetko, teda aspoň z časti, fungovať presne tak, ako má. Dôležitá je aj hĺbka. Tá by sa mala pohybovať aspoň okolo pol metra. Ideálnejšia je však hĺbka okolo osemdesiatich centimetrov. Ak by ste chceli v jazierku chovať ryby, tak musíte ísť o čosi hlbšie, minimálne do jedného metra. V zime by sa totiž nemali kde skryť, pretože celé jazierko, by proste zamrzlo.
Nesmiete zabudnúť ani na dostatok rastlín. Pozor, nesaďte do jazierka hocaké rastlinky. Vhodné s také, ktoré prirodzene prečisťujú vodu. Mojím obľúbeným druhom je napríklad Pistia stratiotes. Pláva na hladine a jej korene jej siahajú až takmer na dno. Čím špinavšiu vodu jej poskytnete, tým viac bude rásť a zároveň ju prečisťovať. Táto rastlina mi veľmi pripomína skalnú ružu, ale takú vodnú.