Klimatické zmeny nie sú sranda!
Zmeny, ktorých príčinou je globálne otepľovanie je veľa, preto sa pozrieme na pár z nich.
Veľkou a viditeľnou aj citeľnou zmenou, je zmena počasia. Na Slovensku sme si mohli všimnúť, že letá sú horúcejšie. Suchá, po ktorých nasledujú prietrže mračien, netrápia len poľnohospodárov. Počas zimy ubúdajú dni s takou prikrývkou snehu, ako kedysi. Zimy sú miernejšie a vianočné sviatky už postupom času nebudú typické snehom.
Zmena počasia vplýva aj na rastliny a živočíchy. Vyššie teploty v lete k nám priťahujú živočíchy, ktoré územie Slovenska neobývali kvôli chladnejším podmienkam. Rovnako sa to týka rastlín. Príkladom môžu byť aj čierno-žlté lienky z Afriky, ktoré sme v minulých rokoch vídali častejšie ako náš druh lienku sedembodkovú. Takto sa na naše územie môžu dostať invázne druhy, ktoré tie pôvodné vytlačia. Taktiež môžeme pozorovať zmeny v rámci nadmorskej výšky. Aj vo vyšších polohách priemerná teplota stúpla. Dôkazom je napríklad, presun kliešťov aj do horských oblastí. Kliešte nás ohrozujú od apríla do októbra. Sú nebezpečné, pretože sú nositeľmi rôznych chorôb. Človek sa môže nakaziť lýmskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou. Rovnako môžeme dedukovať, že sa na územie Slovenska takto môžu dostať aj cudzokrajné choroby.
Klimatické zmeny môžu ovplyvniť aj správanie sa niektorých živočíchov. Napríklad. Vedci dedukujú, že pavúky sa kvôli klimatickým zmenám stanú agresívnejšími. Prečo? Jednoducho preto, aby zabezpečili svoje prežitie. Klimatické zmeny prinášajú tropické búrky, cyklóny, a tým sa zvieratá musia prispôsobiť. Evolúcia sa o to postará. Vedci pozorovali istý druh pavúka, ktorý si vytvára veľké siete nad riekami či jazerami. Sledovali kolónie pavúkov pred búrkou a po nej. Zistili, že tropickú búrku a nasledujúcu zimu, prežilo viac pavúkov z agresívnejších kolónií. A ako vedeli, že tie kolónie pavúkov boli viac agresívnejšie? Sledovanie pred búrkou totiž ukázalo agresivitu jedincov v kolónii. Tá sa prejavuje napríklad tým, že pavúky požerú aj vlastné vajíčka či dokonca samcov vlastného druhu. Vedci môžu z tohto pozorovania vyvodiť takýto záver: „Ak budú pavúky agresívnejšie, dokážu prežiť aj kruté podmienky prostredia.“
To bolo zopár zmien z tých, ktoré už pociťujeme. Samozrejme, že ich bude pribúdať, ak nič nepodnikneme.