Riešenie Sudoku vás robí inteligentnejšími
Prepojenie medzi vedou a odpočinkom
Ľudia už po stáročia hľadali spôsoby ako sa zabaviť a zároveň tento oddychový čas využívať prakticky. Táto snaha viedla k mnoho hádankám a úlohám logického charakteru, z ktorých sa stali bežné relaxačné prostriedky. Jeden z najznámejších typov rekreačného rébusu je Sudoku.
Táto, mylne japonsky označovaná, tabuľka čísel v skutočnosti pochádza z Európy, presnejšie Švajčiarska, a v krajine vychádzajúceho slnka sa akurát tak stala enormne obľúbenou – a dostala svoj názov. Ten sa skladá zo slov „su“, čo znamená číslica a „doku“, čo značí samostatne, preložiť to teda môžeme ako samostatné číslo.
Ak ste si však mysleli, že ide o obyčajnú zábavku so zámerom skrátiť si dlhú chvíľu, ste na omyle. Táto jednoduchá mriežka skrýva oveľa viac ako sa na prvý pohľad zdá.
Vedci dokázali to, čo väčšina z nás už tušila
Doktori nás často varujú, že starnutie má obrovský dopad na náš mozog a postupom času sa nebezpečne opotrebúva. Možnosť rýchleho mentálneho poklesu sa ešte zvyšuje, ak svoju myseľ nepoužívame a pravidelne ju netrénujeme.
Istá anglická Univerzita sa zamerala práve na tento problém a analyzovala asi 19 000 účastníkov ktorých požiadali aby po jeden celý týždeň riešili 10 poznávacích testov – zväčša slovných a číselných. Výsledky boli zaujímavé, ale azda nie také prekvapivé. Respondenti ktorý často trávili čas hrami ako Sudoku vykázali oveľa lepšie schopnosti v oblastiach pamäte, pozornosti a uvažovaní.
Hoci sa teda ešte na 100% nepotvrdilo, že riešenie rébusov redukuje pravdepodobnosť demencie, všetky doterajšie prieskumy to naznačujú a minimálne jedna vec je istá – takéto úlohy udržujú náš mozog produktívnym dlhšie ako zvyčajne.
Ďalšie spôsoby ako si cvičiť mozog
Okrem Sudoku patrí do skupiny myšlienkovo výhodných hlavolamov takisto klasická písmenková krížovka, maľovaná krížovka, osem smerovka, puzzle, hádanky, slovné hračky a v podstate aj všetky matematické problémy. Ďalšími možnosťami ako zabezpečiť aby ste duševne nezleniveli je učenie nových vecí – jazyky alebo ručné práce.
Zdá sa teda, že pravidelná popoludňajšia prestávka na riešenie časopisu, či novín sa vám môže vyplatiť. Samozrejme to netreba preháňať a nezabúdať na pravidelný pohyb a rozvoj svojej ako psychickej, tak aj fyzickej stránky.