Na Islande miznú ľadovce
Až 11 % povrchu Islandu tvoria ľadovce, spolu je ich vyše 400. Vedci však tvrdia, že v súvislosti s klimatickými zmenami a globálnym otepľovaním budú už v priebehu nadchádzajúcich dvoch storočí všetky ľadovce minulosťou.
18. augusta tohto roku sa obyvatelia vystrojili symbolický pohreb ľadovcu s názvom Okjokull, ktorý bol nádherným výtvorom prírody, avšak podľahol vplyvom globálneho otepľovania. Pred sto rokmi tento ľadovec pokrýval 16 kilometrov štvorcových, v súčasnosti je to sotva jeden kilometer. Islandania v tejto súvislosti zorganizovali ceremóniu, ktorou chceli upútať pozornosť na prebiehajúce zmeny.
Symbolický pohreb sa konal na sopke Ok, ktorú ľadovec niekedy pokrýval. V súčasnosti je na tomto mieste najvyššie položené jazero resp. pleso v krajine. Udalosti sa zúčastnilo okolo 100 ľudí, prevažne aktivistov, ale aj premiérka krajiny, prezidentka Írska, niekoľko vedcov a podobne.
Na mieste konania umiestnili pamätnú tabulu, ktorá ma zanechať odkaz pre budúce generácie. Text je v islandčine a angličtine, aby bol porozumiteľný prakticky ľuďom z celého sveta. Na tabuli stojí: „Odkaz pre budúcnosť. Ok je prvý islandský ľadovec, ktorý stratil svoj status ľadovca. Najbližších 200 rokov očakávame podobný osud aj u ostatných ľadovcov. Monument je svedectvom, že vieme čo sa práve deje a čo je potrebné urobiť. Iba vy zistíte, či sme to urobili.“
Pod uvedeným textom sa nachádza ešte jeden riadok s textom „415ppm CO2“. Je to najvyššia hodnota oxidu uhličitého nameraná v atmosfére.
Vedci, aktivisti ale aj zúčastnený si od tejto aktivity sľubujú zvýšenie pozornosti a záujmu o environmentálne problémy dneška, ktoré sa týkajú nás všetkých. Topenie ľadovcov je podľa nich rukolapným dôkazom toho, že situácie je naozaj kritická. Verme teda, že najbližšie roky v tomto ohľade prinesú pozitívnu zmenu a katastrofické predikcie vedcov sa nenaplnia.