Voda zo vzduchu
Zatiaľ čo v Európe máme dosť prírodných vodných zdrojov, zvyšok sveta toľké šťastie nemá. Takmer 30% ľudskej populácie nemá prístup k čistej nekontaminovanej. A vplyvom otepľovania sa toto percento bude len zvyšovať.
Aj keď filtrácia vody z oceánov je rozhodne skvelý nápad a krok dopredu, nie je tak úplne praktický. V málo obývaných krajoch, na stredoch púští, či v oblastiach postihnutých prírodnou katastrofou, kde ľudia trpia nedostatkom tejto vzácnej tekutiny, im totižto veľmi nepomôže. Prenos vody do takýchto miest je často náročný, drahý a nie vždy úspešný. Následkom sú straty na životoch.
Šanca na záchranu planéty
Tím izraelských vedcov sa preto rozhodol na tento problém zamerať a nájsť naň riešenie. V roku 2009 založili firmu Watergen a ich hlavnou doménou boli práve spôsoby čerpania vody – názov je zložený zo slov water (voda) a generator (generátor).
Vyvinuli technológiu, ktorá dokáže zmeniť vlhkosť zo vzduchu na pitnú, prípadne úžitkovú, vodu. Jediné čo tento prelomový prístroj potrebuje je prísun elektrickej energie. S výdobytkami dnešnej doby ju nie je ťažké zabezpečiť niektorým z obnoviteľných zdrojov, napríklad solárne panely. Generátor Watergen by sme teda mohli nazvať plne ekologický.
Komplikovaný mechanizmus, jednoduchý proces
A ako to vlastne funguje? Všade vo vzduchu sa nachádza isté množstvo vodnej pary, ktorá sa dá z plynného skupenstva premeniť na kvapalné. Ventilátor teda nasaje vzduch silným ventilátorom. Tam ho vyčistia filtre od špiny a prachových častíc. Čistý vzduch potom prejde tepelným výmenníkom, tzv. GENius, v ktorom sa skondenzuje na vodu. Tá sa opäť filtruje a čistí, pričom sa obohatí aj o minerály, aby dosiahla požadovanú kvalitu.
Pitná voda sa nakoniec dostane do zásobníku, kde stále cirkuluje, aby zostala čerstvá. Kohútikom ju možno napustiť do pohára, fľaše, či akejkoľvek inej nádoby.
Expanzia do sveta
Predseda firmy povedal, že ich hlavným cieľom je pomôcť ľudom po celom svete a zlepšiť ich životy, čo dokázali pri vlaňajších požiaroch v Kalifornii a po hurikánoch Harvey a Irma na Texase a vo Floride. Dokonca darovali svoj systém vládam niekoľkých krajín. Jediným problémom je vysoký dopyt a málo tovaru. Preto už v tomto roku plánuje vystavať fabriky v Indii, Číne, Brazílii, na Ukrajine a v Maďarsku.