Premena morskej vody na pitnú
Najnovšie zistenia ukazujú, že takmer každý tretí človek na planéte nemá prístup k pitnej vode, aj keď väčšinu Zeme pokrýva voda. V Subsaharskej oblasti je táto štatistika ešte horšia. Kľúčovou výzvou pre ľudstvo sa momentálne stáva premeniť slanú morskú vodu na pitnú. Svetielko nádeje zasvietilo nedávno v Keni, blízko hraníc so Somálskom. Právu tu bol vybudovaný solárny systém, ktorý premieňa morskú vodu z Indického oceánu na pitnú.
Nezisková organizácia Givepower zrealizovala v mestečku Kiunga nasledovaniahodný projekt. Nie je však jediný, v pláne je vybudovať podobné zariadenia aj v ďalších oblastiach, napríklad aj v Kolumbii alebo na Haiti.
Systém odsoľovania morskej vody nie je samozrejme novinku. Problémové bolo len energetické uspokojenie takéhoto zariadenia, nakoľko produkcia pitnej vody spotrebuje veľké množstvo elektrickej energie. Neziskovka to vyriešila použitím solárnych panelov, ktoré sú v danej oblasti schopné zo slnka vyprodukovať až 50 kW elektrickej energie. Tá napája potrebné zariadenia a zároveň nabíja vysokovýkonné batérie, ktoré zariadenie udržuje v chode aj počas noci. Odsoľovacia stanica tak funguje 24 hodín denne a dodáva do oblasti nepretržite pitnú vodu. Podľa štatistík je týmto spôsobom zásobovaných pitnou vodou až 35 000 obyvateľov každý deň. Voda je navyše kvalitnejšia ako rôzne alternatívy a jej výroba a dodávky nezaťažujú životné prostredie.
Projekt okamžite získal obrovský pozitívny ohlas vo svete. Obyvatelia v tejto oblasti museli pitnú vodu dovážať aj niekoľko desiatok alebo stoviek kilometrov. Nezisková organizácia plánuje do roku 2025 nainštalovať solárne panely na školy, fabriky, verejné inštitúcie v 17 krajinách Afriky, aby získali dostatok energie na vybudovanie ďalších staníc na dodávky pitnej vody. Zámerom je vybudovať určité solárne farmy, ktoré zlepšia ľuďom život po celom svete. Projekty sú samozrejme nákladné, neziskovka preto oslovuje sponzorov a investorov po celom svete, vrátane medzinárodných inštitúcii.